Аграрії закликають Кабінет міністрів прискорити процес передачі права розпорядження землями об’єднаним територіальним громадам.

За словами аграріїв, управління землями на місцях стане ефективнішим, оскільки мінімізує корупційні ризики, сприятиме підвищенню ефективності управління ділянками, призведе до поглиблення процесу децентралізації та стане основним економічним мотиватором для подальшого об’єднання громад.

«Держгеокадастр не в змозі швидко приймати рішення у разі виникнення якихось спірних питань. Плюс завжди існують корупційні ризики. На місцях депутатський корпус і землевпорядники зможуть ефективніше управляти землями», – зазначив Віктор Молоток, ФГ «Калмичанка».

«Усі земельні питання однозначно буде простіше вирішувати на місцях, коли самі фермери зможуть приймати рішення. Держава, на жаль, дискредитувала себе в даному питанні», – сказав Андрій Бобровицький, фермер з Луганщини.

Однак Кабінет міністрів затягує процес передачі земель громадам.

Проблема полягає в тому, що цей процес закріплений лише в урядовому розпорядженні, а не на рівні закону. При цьому постанова Кабміну прописана таким чином, що передача земель у власність ОТГ відбуватиметься за «заявницьким» принципом. Тобто процедура розпочинається з моменту подачі громадою заявки до відповідного обласного Держгеокадастру.

Небажання відомства віддавати землю ОТГ може створити ситуацію, за якої вони разом із райдержадміністраціями ще більше блокуватимуть процес об’єднання громад і дестабілізуватимуть роботу сформованих ОТГ для збереження власних повноважень.

Держгеокадастр може навмисно затягувати терміни передачі земель через, наприклад, неправильне оформлення заявки.

Таким чином, у корумпованих чиновників з’являється можливість втягнути ОТГ у схеми махінацій із землею. У результаті може статися, що у сільгоспвиробників, які орендують поки що державну землю, вимагатимуть хабарі вже не тільки в Держгеокадастрі. На місцях замість децентралізації отримаємо зростання показників корупції. Відтак, ряд ОТГ можуть стати заручниками Держгеокадастру, і корупційні схеми відомства будуть зрештою перенесені на громади.

Для того, аби передача земель проходила ефективно та сприяла подальшому розвитку сільських територій та зростанню економіки необхідно прийняти закон, який забезпечить реформування Держгеокадастру і запровадить комплексний підхід до передачі земель державної власності у розпорядження ОТГ.

Довідково:

Наприкінці січня Кабмін прийняв розпорядження №60-р, відповідно до якого до кінця 2018 року Держгеокадастр має передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ.

Після цього 6 лютого депутати провалили ухвалення президентського законопроекту №7363, що передбачав зміни до законодавства з акцентом на деконцентрацію земельних повноважень, тобто фактичну передачу земель державної власності, які знаходяться за межами населених пунктів, у розпорядження ОТГ (крім розпорядження землями оборони, природоохоронного призначення та іншими землями, які мають важливе значення для держави).

На відміну від вищезгаданого законопроекту, рішення Кабміну є підзаконним актом, який тільки частково вирішує дане питання.

Станом на 1 січня 2018 року в Україні створено 665 ОТГ, у яких вже відбулись перші вибори. Станом на сьогодні ОТГ займають близько третини території країни, на якій проживає більше 6 млн українців.

AgroNews

Александра Ильченко

Ніщо так не прикрашає наш агросектор, як блондинки 🙂

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я