Під час робочої поїздки у регіони 26 січня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман озвучив тези, які кардинально вплинуть на земельні відносини щодо розпорядження державними сільськогосподарськими землями. Основними розпорядниками державних земель з лютого цього року стане не Держгеокадстр, а громади.

Прем’єр-міністр України анонсував розпорядження Уряду до Держгеокадастру про передачу державних земель за межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад з 1 лютого, фактично розпочавши тим самим процес земельної децентралізації.

У парламенті вже зареєстровано декілька законопроектів про децентралізацію, один з яких за номером № 7363 – подано Президентом України Петром Порошенком. Документ передбачає автоматичну передачу земель поза межами населеного пункту у власність об’єднаних територіальних громад.

Механізм децентралізації, оголошений Прем’єр міністром відрізняється від запропонованих в інших законопроектах, оскільки пропонує використовувати існуючу ще з 2012 року в Земельному Кодексі України норму. Стаття 117 ЗКУ  надає право розпоряднику державних земель (в даному випадку Держгеокадастру) за власним рішенням передати земельну ділянку у комунальну власність громади.

Читайте також: ТОП-5 найбільш аграрних областей України

У такого підходу до земельної децентралізації є свої перемоги та недоліки. По-перше, дана стаття передбачає право Держгеокадастру передавати у комунальну власність лише конкретні земельні ділянки, а не землі загалом. Це зумовить необхідність проведення великої кількості землевпорядних робіт для визначення меж ділянок та присвоєння їм кадастрового номера. А отже, це затратний та довготривалий процес. З іншого боку, пришвидшаться темпи інвентаризації державних земель, 70% яких досі залишається в тіні.

У Державному бюджеті на 2018 рік за статтею «Земельна реформа» у витратах Держгеокадастру передбачено 465 млн грн і, можливо, саме на цей процес децентралізації вони і будуть витрачені.

Інша важлива теза від Прем’єр-міністра стосувалася обов’язкового отримання погодження від місцевої влади для територіальних органів Держгеокадастру при розпорядженні землями поза межами населених пунктів. Такий крок повинен унеможливити схеми використання земель без відома громад, та покликаний зберегти їх до повної передачі у комунальну власність.

За матеріалами УКАБ

 

UA GROUP

Ми – журналісти, які працюють на аграріїв, а не навпаки.

Долучайтесь до нашої дружної команди, до колективу думаючих людей.

Приєднуйтесь до UA Group Media!

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я