«Скасувати мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель земель з 1 січня 2019 року», – головна вимога учасників Громадської Коаліції за скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. Коаліція уперше в Україні об’єднала прихильників скасування мораторію, які представляють різні сфери громадської та професійної діяльності, – сільгоспвиробників, правозахисників, економістів, банкірів, політиків, журналістів. Меморандум про створення Коаліції підписано 21 червня 2018.

Меморандум уже підписали понад 20 організацій та низка народних депутатів. Серед них – ВГО «Українська аграрна конфедерація», Центр економічної стратегії, Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), Асоціація «Укрсадпром», Насіннєва асоціація України, Незалежна асоціація банків, Стратегічна група радників з підтримки реформ (SAGSUR), Українська гельсінська спілка з прав людини (асоціація 23 правозахисних організацій), Нова Країна, CASE Україна, Dragon Capital, Земельний Форсайт, VoxUkraine, Київська Школа Економіки (KSE), Easy Business, ГО State Watch, ВО «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України», Спілка українських підприємств (СУП), Українське товариство економічних свобод, Центр ефективного законодавства.

– Українська аграрна конфедерація долучилась до Громадської Коаліції за скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, оскільки розуміє необхідність створення умов  для розвитку сільського господарства та економіки країни в цілому, які стануть можливими тільки після відкриття ринку землі. Крім того, УАК погоджується з тим, що мораторій на купівлю-продаж земель сільскогосподарського призначення справляє значний негативний вплив на всі сфери суспільного та економічного життя України і стає на перешкоді її економічного зростання, –  наголосив генеральний директор УАК Павло Коваль.

У Меморандумі сформульовано 14 головних негативних наслідків 17-річної дії мораторію, від «дискримінації 7 мільйонів власників земель сільгосппризначення», серед яких більшість, 65%, пенсіонери, та «зниження їх доходів на 13-18 тис грн. на рік», «порушення Конституції та створення правової колізії», «спрямування аграрної галузі в сировинне русло», «зниження конкурентоспроможності та прибутків фермерських господарств», «тіньове використання державних земель» та «тіньовий ринок с/г земель» – до втрати чорноземів.

Учасники Коаліції наголошують, що «спираються на результати економічного, юридичного аналізу, на досвід інших країн», а також враховують рішення Європейського суду з прав людини від 22 травня 2018, який визнає мораторій порушенням прав людини. Меморандум містить також 8 ключових принципів, на яких, на переконання учасників Коаліції, з 1 січня 2019 має бути відкрито ринок сільгоспземель.

Серед них, зокрема, – «на першому етапі право придбання с/г земель повинні мати виключно українські громадяни та українські юридичні особи»; створення умов «для забезпечення рівного доступу до банківського кредитування для малих та середніх виробників» через «створення агенції з надання кредитних гарантій та сприятливих умов для залучення зовнішніх гарантій», упродовж перших років формування ринку – «обмеження щодо максимальної кількості земель у власності однієї фізичної або юридичної особи із врахуванням можливих зв’язків власності та контролю» та «встановлення мінімальної ціни продажу»; «продаж державних та комунальних земель через прозорі конкурентні процедури», «гарантування прав орендарів у разі переходу земельних ділянок до нового власника». При цьому «особливі умови мають створюватися для банків для використання землі у якості застави».

Меморандум також закликає представників влади публічно визначитися щодо мораторію. Зокрема, «Президента України – висловити чітку публічну позицію щодо ставлення до впливу мораторію на добробут громадян та економіку країни; Прем’єр-міністра – внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель; Уповноваженого Верховної Ради із захисту прав людини та народних депутатів – зробити подання до Конституційного суду щодо визнання мораторію таким, що порушує конституційні права громадян; народних депутатів України – ухвалити закон про обіг земель до початку виборчої кампанії».

«Безперечним досягненням Меморандуму  є готовність спільно діяти», – заявили прихильники ринку с/г земель як із ліберальними, так і більш консервативними поглядами, зосередившись на головному (мораторій має бути скасовано) і не акцентуючи увагу на розбіжностях.

Документ відкритий до підписання іншими громадськими організаціями та народними депутатами.

Приєднатися до меморандуму можна за адресою:

https://docs.google.com/forms/d/1pZpHQdb6x4-DEjJrLVk4aBmTBCP1Q7VUSTszTTYzYwQ/edit?ts=5b2bbfc0

УАК

UA GROUP

Ми – журналісти, які працюють на аграріїв, а не навпаки.

Долучайтесь до нашої дружної команди, до колективу думаючих людей.

Приєднуйтесь до UA Group Media!

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я