Посівна кампанія вже наближаєтся, а це означає, що настав час замислитися як раціонально використати кошти та отримати максимальні прибутки. Всі, хто вирощує сою, знайомі з поняттям інокуляції. Використання інокулянтів сьогодні не обмежується виключно бобовими культурами.

Інокулянти використовують для передпосівного обробітку насіння різноманітних сільськогосподарських культур: технічних, просапних, зернових колосових тощо. Це мікроорганізми, які в ризосфері рослин можуть фіксувати атмосферний азот. Агроном-консультант компанії UA Group, Артур Яценко поділився власним досвідом та знаннями стосовно доцільності використання інокулянтів для сої.

Якщо попередник соя

“Для тих, хто впевнений, що інокулювати не має необхідності якщо попередником була соя, відповідь наступна. Дійсно, в ґрунті залишають бактерії попередники, але ймовірність того, що вони спрацюють наступного року, мінімальна. В будь-якому випадку кількість необхідних бактерій в ґрунті треба поновлювати. Можливо, давати меншу дозу інокулянтів, але процес інокуляції проводити обов’язково.”

Теорія великого вибуху або інокулянт+протруйник

“Що стосується взаємодії з хімічними протруйниками – якщо виробник інокулянтів заявляє наявність протектора та сумісність з фунгіцидними протруйниками, то теоретично препарати можна застосовувати разом. Якщо ж інформації про сумісну обробку посівного матеріалу не зазначено, то процеси протруєння та інокуляції необхідно розділити.

Агроном-консультант компанії UA Group, Артур Яценко
Агроном-консультант компанії UA Group, Артур Яценко

Набагато простіше в цьому питанні працювати протруйниками на біологічній основі (бактерія Pseudomonas). В такому випадку процеси інокуляції та протруєння можна поєднати. Тим самим майже вдвічі зменшиться відсоток травмованих під час обробки насінин.”

Про норми внесення

“Звичайно, кожен препарат має свої рекомендовані норми внесення. Але, з власного досвіду можу сказати, що збільшувати норму можна і, в окремих випадках, необхідно. Такі фактори як наявність ультрафіолету або недостатня кількість вологи – лімітуючого чинника, можуть суттєво знизити якість роботи інокулянта. Тому, у випадку збільшення норми внесення, ви страхуєте себе.

Інша справа – це недостатня кількість внесення інокулянтів. Симбіоз бактерії та рослини для фермера вигідний, адже соя виробляє азот сама для себе. Таку кількість необхідного азоту, яку рослина може виробити для себе, неможливо дати штучно (наприклад, по вегетації).”

Роль прилипача

Прилипач – це додатковий препарат для обробки насіння та рослин. Застосовується разом з іншими препаратами для кращої фіксації на насінині, ґрунті або рослині. Крім цього, деякі компанії запевняють, що їхні прилипачі дають відстрочку посіву, пролонговують дію інокулянта впродовж декількох днів. “Застосовувати раджу, але працюйте чітко за вказаними нормами конкретного препарату.”

Про дієвість сухих та рідких інокулянтів

“Сухі інокулянти – це набагато простіший метод обробки посівного матеріалу. Достатньо перемішати все у сівалці та посіяти. Набагато кращі по дієвості рідкі інокулянти. Головне правильно приготувати робочий розчин. Із власного досвіду – багато фермерів практикують, окрім прилипача, додавання мікроелементів та гуматів. Хороший результат показує додавання в розчин молібдену. Адже соя не стільки борозалежна, скільки молібденозалежна культура.”

Бульбачкові бактерії
Бульбачкові бактерії

Перевірка дії

“Щоб перевірити дію інокулянтів деякі не досвідчені фермери просто виривають рослину з землі та дивляться чи є на корені бульбачки. Звичайно, працюючи таким чином, вони їх не знаходять. Щоб точно перевірити наявність бульбачкових бактерій необхідно викопати рослину з землі, щоб не пошкодити корінь. Потім розмочити землю на корені у воді. Тільки в такому разі можна буде побачити бульбачкові бактерії та їхню реальну кількість.”

Александра Ильченко

Ніщо так не прикрашає наш агросектор, як блондинки 🙂

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я