Як правильно обрати необхідний гібрид? На що звернути увагу при закупці посівного матеріалу? Як протистояти погодним катаклізмам і збирати стабільно високі врожаї? На всі ці та інші питання кореспонденту «UGM» відповів експерт насіннєвого ринку України, заступник директора із розвитку Східного регіону ГК UA Group Євген Пастощук.

– Пане Євгене, моделюємо ситуацію: я початковий фермер. Цього року планую посіяти кукурудзу на N гектарах землі. На що при виборі гібриду мені у першу чергу слід звернути увагу?

– У першу чергу кожному фермеру слід звернути увагу на те, в якій природно-кліматичній зоні знаходиться господарство. Важливе значення також відіграє і те, яка кількість опадів випадає в цій області. Володіючи цими даними, можна визначити, який гібрид ми зможемо посіяти, щоб отримати максимальний результат. Пам’ятаючи також і про те, що кукурудза може бути в тому числі і зимуючою культурою, багато господарств не звертають увагу на ФАО, вважаючи, що чим більше ФАО, тим більша врожайність. Фактично навіть перезимівля на якість кукурудзи може не вплинути. Але ці моменти залежать у першу чергу від погодних умов, які складаються взимку. І розраховувати на максимальну віддачу в залежності від ФАО не завжди правильно. Тому я б основну увагу звернув на кількість одиниць ФАО, які має кукурудза. Тобто, починаючи з 180 ФАО і до 450, які є у лінійці гібридів більшості компаній-реалізаторів посівного матеріалу кукурудзи. Далі варто детально аналізувати погодні умови, характерні для того чи іншого регіону. Повторюсь, перш за все – це кількість опадів. І вже потім приймати рішення, виходячи з фінансової спроможності господарства. Адже, скажімо, вітчизняна селекція – це одна цінова політика, імпортне насіння – зовсім інша.

– При посіві достатньо буде використовувати один гібрид чи порадите сіяти декілька?

– Кожному фермеру краще підібрати для себе лінійку гібридів з декількома ФАО. Це дасть важливий елемент почерговості в посіві і таким чином зменшить навантаження на господарство в момент збору урожаю. Оскільки кукурудзу з меншим ФАО можна зібрати трохи раніше і почерговість завантаження комбайнів дозволить в оптимальні терміни і з мінімальними витратами збирати урожай. Адже осінь – це переважно дощова пора року. Через це важливо підходити до вибору гібридів, починаючи з меншого ФАО, і до максимального можливого в межах певної зони вирощування. Зупинятися на одному ФАО не бажано. Адже є великий ризик отримати на одному гібриді менший врожай, ніж в інших господарствах, де є для страховки декілька видів гібридів.

– Зважаючи на те, що в Україні спостерігається переважно пізня весна з великим зволоженням, що це може дати нам при посіві?

– Багато вологи для кукурудзи – це плюс. Пізня весна є мінусом, адже збільшується навантаження на посівні комплекси. Окрім кукурудзи треба висіяти ряд інших культур. Але для кукурудзи важливим фактором є можливість висіву у більш ранні терміни. Зрозуміло, нас вчили, що кукурудза – теплолюбна культура, яка любить, коли температура ґрунту складає 8-10 градусів. Саме за таких температур можна починати сіяти культуру. Водночас усі ми бачимо, що погодні умови змінилися далеко не в кращу сторону. Кожне літо у нас досить спекотне, а весна – дуже стрімка і нестабільна. У цьому аспекті важливо встигнути якомога раніше посіяти культуру. Тому можливість сівби кукурудзи в ранні терміни, починаючи вже із температури ґрунту від +6 градусів – це на сьогодні один із головних показників стабільного отримання врожаю і прибутків. Сьогодні багато компаній виводять саме такі сорти, нові гібриди кукурудзи, які даватимуть можливість раніше проводити посів. Водночас рання сівба також дає більше вологи і кращий старт, а значить – і більше гарантій отримати максимально високі врожаї кукурудзи. Фактор раннього висіву кукурудзи, на мою думку, на сьогодні є пріоритетним.

ФАО має значення

Погодні умови минулорічної весни справді були неочікуваними. Мало хто чекав наприкінці квітня того, що буде похолодання і подекуди навіть випаде сніг. На своєму прикладі можу сказати, що ми почали посів гібридів кукурудзи з 8-10 квітня. На той момент температура ґрунту досягла вже +6-7 градусів. На момент, коли 29 квітня випав сніг, кукурудза була у фазі 2-3 листків. Так, сніг тоді був короткочасним явищем. Буквально за декілька годин він зійшов. Але завдяки цьому катаклізму ми отримали змогу перевірити холодостійкість кукурудзи. І у підсумку побачили, що наша кукурудза здатна вегетувати. Похолодання не вплинуло на урожайність і у підсумку не пошкодило посіви. Саме тому холодостійкість – сьогодні найактуальніша позиція в генетиці, яка відіграє важливу роль при вирощуванні врожаю.

Варто також дещо розмежувати поняття холодостійкості і морозостійкості. Холодостійкість – це здатність переносити культурою низькі плюсові температури. Морозостійкість, у свою чергу, – здатність витримувати температури нижче нуля градусів. Мінусова температура навесні в більшості випадків все ж таки є короткочасним явищем. Хоча минулого року були випадки, коли морози доходили до -5 градусів. Тоді наші посіви витримували такі заморозки. А там, де в низинах температура знижалася до -8-10, тоді, нічого не зробиш, кукурудзу дійсно довелося пересівати.

– Гібриди якої селекції порекомендуєте вирощувати в умовах такої весни у різних природо-кліматичних зонах України?

– Якщо говорити про північні регіони, там оптимальним є підбір ФАО в межах від 200 до 300. Це, щоб не «втягувати» себе в похолодання і дощі. Також потрібно враховувати те, чи має господарство можливість досушити кукурудзу, оскільки цей фактор є досить важливим. Вологу кукурудзу потрібно буде вивозити на елеватори, або самому сушити. А це додаткові витрати. Кукурудза з меншим ФАО? Є шанси, що вона самостійно скине вологу і її можна буде зібрати сухою та заложити на зберігання. Важливим фактором, знову ж таки, є терміни сівби навесні. Тут ми закладаємо можливість на 2 тижні раніше посіяти холодостійкі гібриди. Два тижні – на розвиток кукурудзи, два тижні влітку – на повноцінне запилення до настання критично максимальних температур, коли пилок стає стерильним і фактично не відбувається запилення. І, відповідно, звідси отримуємо можливість зібрати врожай на два тижні раніше восени.

Для півдня не слід обмежуватися лише 300 ФАО, можна використовувати і 400, і 450. Але тут потрібно підбирати лінійку гібридів і не використовувати максимальний ФАО з надією отримати великий урожай. Для західних і східних областей країни підходять ФАО від 200 до 400. При цьому слід відзначити, що на сході вологозабезпечення менше. Захід навпаки – у зоні поки що достатнього зволоження. Тому там лімітуючим фактором буде вибір максимального ФАО, щоб не затягувати терміни збирання. Для півдня все-таки важливим буде саме термін посіву, адже там саме волога є лімітуючим фактором.

– Яким гібридам довіряєте саме ви?

– Мені подобається гібрид із лінійки холодостійких гібридів угорської селекції «Вудсток» – Шаролта (ФАО 290). Це гібрид із потенціалом врожайності за 13-14 тонн. Але головною особливістю Шаролти є те, що вона є трилінійним гібридом і має стійкість до різного виду грибкових пошкоджень. Головне, що сподобалося – її стійкість до кукурудзяного стеблового метелика. У дійсності трилінійні гібриди мають ряд переваг над простими гібридами. У цій лінійці також подобається гібрид ТК 195 (ФАО 230). Він є пластичним гібридом і адаптується під ті погодні умови, які є у тому чи іншому регіоні.

Дивіться відео:

https://www.facebook.com/uagroupmedia/videos/1225233400943848/

 

Читайте також: Експерт: Кукурудза раннього висіву – запорука стабільного достатку (фото)

 

Олег Сергеев

Щасливим є той, хто може розгледіти красу у звичайнісіньких речах, там де інші нічого не бачать! Все – прекрасне, досить лише вміти придивитися (Каміль Пісарро)

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я