На Одещині родина пенсіонерів третій рік безрезультатно добивається виділення належних їй за законом земельних паїв. Сільська влада села Бокове Любашівського району, куди подружжя подало дві заяви на отримання ділянок, запевняє, що в селі немає вільної землі. Однак, на думку пенсіонерів, вільна земля у селі є, але вона незаконно обробляється місцевим фермерами.

Як повідомила Agronews одна із членів подружжя 74-літня Марія Федорівна Дегтяренко, вони із чоловіком прожили у Боковому 32 роки перед переселенням до Первомайську. Живучі у селі, жінка 13 років працювала у місцевій школі, а чоловік увесь цей час – водієм в місцевому колгоспі. Батьки Марії Федорівни теж все життя працювали у сільському колгоспі і землі на себе не отримували.

Обмаль землі

Родина Дегтяренко посилаючись на 121 статтю Земельного кодексу України, згідно якої кожен українець має право на безкоштовну приватизацію 2,28 га землі, ще 15 травня 2016 року подали до Боківської сільради заяву на отримання двох паїв.

«Ми подали заяву до голови сільської ради Бокового Михайла Стрільчука з проханням виділити мені і чоловіку по два гектари землі. Моя заява лишилась, а чоловікова десь зникла, потім вони її знайшли. Сьогодні вже йде третій рік як це відбулося – результату ніякого», – пожалілася пенсіонерка.

За словами Марії Федорівни, голова сільради спочатку запевняв, що у селі нема вільної землі, яку б можна було б виділити у приватну власність.

При цьому, він повідомив, що на околицях села є близько 18 га державних земель сільськогосподарського призначення, де раніше був місцевий колгосп.

Держгеокадастр відмовив

Стрільчук повідомив, що дозвіл на передачу цих земель у комунальну власність села для подальшого розпаювання може надати тільки Держгеокадастр України, який на сьогодні розпоряджається цими землями.

Марія Федорівна стверджує, що вже декілька разів надсилала необхідні документи до обласного управління Держгеокадасртру в Одеській області щодо вирішення питання про виділення землі. Однак, після тривалої бюрократичної тяганини жінка отримала відповідь, що «в управлінні Держгеокадастру немає фінансування» на здійснення такої операції.

Жінка вважає, що управління не зацікавлене в передачі землі у власність села, оскільки, як вона стверджує, управління Держгеокадастру «планує кинути цю землю на аукціон».

Вільну землю незаконно обробляють

У той же час, жінка переконана, що у селі є багато власної вільної землі, просто сільська влада приховує це у корисних цілях. «У цьому селі доже багато землі, але вона ні за ким не числиться її обробляють фермери, мають прибуток, податки не платять, а землею користуються до сьогоднішнього дня», – стверджує пенсіонерка.

Маря Федорівна відзначила, що підтвердженням її слів служить той факт, що за час доки вони з чоловіком безуспішно добиваються землі, місцевий землемір вже двічі отримала землю – на себе і на свого співмешканця, який навіть не місцевий.

Не знаходячи правди у сільраді і Держгеокадастрі пенсіонерка написала листи у всі можливі інстанції – до Адміністрації президента України, до Генпрокуратури України, прокуратури Одеської області. Однак «згори» її звернення повертаються на область, потім до районного центру і «губляться».

Передача держземель громадам

Як повідомили Agronews у Держгеокадастрі України у цьому році стартув процес передачі державних земель сільськогосподарського призначення, якими зараз розпоряджається Держгеокадастр, у власності об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

«Цей процес відбувається в рамках децентралізації, на цей рік затверджений відповідний графік передачі цих земель, наразі проводиться інвентаризація. До кінця цього року планують передати цю землю понад 500 ОТГ. На сьогодні вже 251 громада отримала такі землі», – повідомила представниця прес-центру Держгеокадастру.

При цьому вона додала, що «наразі такі землі передають тільки ОТГ, щоб простимулювати населені пункти до об’єднання». Наступного року має бути затверджений новий графік, де землі передаватимуть наступним ОТГ.

Голова села блокує створення ОТГ?

За словами Марії Федорівни, процес децентралізації у селі Бокове блокується сільським головою Стрільчуком, який, на її думку, не зацікавлений в приєднанні села до ОТГ. «Громада у селі не створена, сільський голова не хоче цього. Йому ніяка громада не потрібна. Там же землі прикриті, що ніхто не знає, що землі є. Інвентаризація державних земель була, а саме земель Боківської сільської ради – не було», – відмітила вона.

При цьому жінка додала, що сільський голова «налякав людей, запевняючи, що у разі створення ОТГ буде закрита сільська школа». За словами пенсіонерки, у разі створення ОТГ у селі Бокове буде проведена інвентаризація сільськгоспземель «і жителі села дізнаються, що у володінні села є вільна земля, яка може бути передана на приватизацію». Вона додала, що у селі «вільних земель дуже багато і це всі знають, але не можна довести».

Сільська рада безсила

Голова Боківської сільської ради Михайло Стрільчук в коментарі Agronewsрозповів, що на території села дійсно нема вільних ділянок під розпаювання, оскільки нещодавно у селі було розділено між людьми близько 400 га землі.

Земельна ділянка на околиці села площею 18 га, за словами Стрільчука, – це єдина земля, яку сьогодні можна використати під розпаювання, але рішення за Держгеокадастром.

«У нас залишилась одна «клітка», яка не розпаювалася, а йде на торги – віддається на аукціон під фермерські господарства для поповнення державного бюджету. Але вона може бути роздана під розпаювання. Це земля за межами населеного пункту, сільська рада не є розпорядником такої землі – це державна земля. Але ми дали Марії Федорівні всі документи для Держгеокадастру і клопотання, що ми просимо, щоб цю землю їй надали», – повідомив він.

Сільський голова підтвердив, що жінка вже декілька разів подавала документи до Держгеокадастру, але всі рази отримала відмову «у зв’язку з тим, що на цю землю зроблений кадастровий номер, і що ця земля вже йде на торги». Але він додав, що «відмовляє пенсіонерці Держгеокадастр, а не сільська рада».

«Ми не можемо їй давати відмову, бо ми не є розпорядниками цієї землі. Більше ми безсилі, ми більше нічого не можемо для неї зробити», – каже чоловік.

Він додав, що Марія Федорівна не єдина, хто стоїть на черзі у селі на отримання земельної ділянки, загалом на сьогодні нараховується близько 40 таких людей.

Земля в іншому місці

Стрільчук відзначив, що українці можуть отримати землю в будь-якому місці на території України, адже прив’язки до місця народження, чи роботи законодавство не встановлює. Він повідомив, що вже пропонував Марії Федорівні отримати землю за місцем нинішнього проживання.

«Українці мають право отримати землю в будь-якому місці на території країни. Я вже пропонував Марії Федерівні – вона ж близько 30 років не проживає у нас у селі, а проживає у Первомайську – нехай звернеться туди, можливо, на території Миколаївської області є вільні ділянки. Сьогодні ж немає прив’язки до міста роботи для отримання землі. Людина будь-де може отримати землю, там де вона є вільна», – відзначив сільський голова.

Своїм в першу чергу

На закиди Марії Федорівни про те, що Боківська сільська рада роздає землю іншим людям, в той час як їй з чоловіком відмовляє, Стрільчук повідомив, що позиція депутатів місцевого органу самоуправління полягає в тому, щоб в першу чергу землю давати місцевим жителям.

«Ми виходили з того, це позиція депутатів, а не моя, що в першу чергу, якщо з’явилась вільна ділянка, то надавати тим, хто проживає на території села. А якщо вже будуть вільні ділянки, то надавати тим, хто не проживає на території. Тому могла бути ситуація, що ми могли когось перескочити у списку. Ви зрозумійте, якби ви були на моєму місці. Якби я дав землю чужій людині, а свою залишив, то мені ж тут в селі жити», – сказав Стрільчук.

Бокове “село з боку”

Стосовно приєднання села до ОТГ Стрільчук відповів не певно. За його словами, на сьогодні цей процес йде, але не все залежить від Боківської сільської ради.

«У нас йдуть обговорення, в будь-якому випадку ці ОТГ будуть. Як так може бут, щоб не було? Ви ж розумієте, якщо поставлена задача, то вона завжди виконується», – повідомив сільський голова.

Говорячи про конкретні плани села щодо створення ОТГ Стрільчук сказав, що «щось мало б бути до осені, до жовтня місяця, але ми виходить крайнє село, а села які попереду нас ще не всі дали згоду і ми не можем піти, так як ми не можем через інші села перескочити. Не все від нас залежить».

За матеріалами Agronews

Александра Ильченко

Ніщо так не прикрашає наш агросектор, як блондинки 🙂

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я