Останніми роками популярність в Україні такої культури як нут суттєво збільшилася. Ще у 2016 році нутом, або як його називають турецьким горохом, було засіяно 10-14 тис. га, і ця цифра продовжує зростати. В той час коли маленькі господарства підраховують рентабельність вирощування соняшника, ячменю, кукурудзи, великі організації та холдинги рахують прибуток від врожаю нуту, чечевиці, зеленої фасолі.

Останні декілька років нішеві культури почали потрохи витісняти з гектарів традиційні. Адже вони не тільки є вдалими попередниками для зернових, але й забезпечують більші прибутки. Нут – одна з найбільш перспективних бобових культур України. Урожайність турецького гороху – на його батьківщині  складає до 5 т/га, в Україні, переважно – 1,5-3 т/га. Попри високі закупівельні ціни (30 тисяч/т), розбагатіти на нуті може далеко не кожен.

Про нут від аграріїв

Із питанням “Що ви думаєте про нут?” ми звернулися до самих фермерів. Більшість думок збігаються: культура без сумніву перспективна. Але є дві головні перепони на шляху до вирощування нуту. По-перше, дороговартісний посівний матеріал. Зараз тонна посівного нуту в середньому коштує 45 тисяч гривень. Далеко не всі аграрії готові витратити стільки аби засіяти близько шести гектар. По-друге, нут вимогливий до попередників. Ця культура поважає виключно чисті поля, тому якщо господарство не налаштоване вивести бур’яни ґрунтовими гербіцидами – справи не буде та на врожай можна не розраховувати. На сьогоднішній день не існує надійних страхових гербіцидів для нуту. Тож готувати ґрунти виводячи бур’яни треба починати за 2-3 роки до висіву нуту. Серед інших причин відмови від нуту називають низькорослість рослини, через що аграрії мають втрати при збиранні врожаю. Крім цього нут боїться високої вологості, у таких умовах посівам шкодять хвороби та шкідники.

Коли ризик себе виправдовує

До підвищеної уваги на нут з боку вітчизняних аграріїв призвели зміни погодних умов. Нут чи не єдина максимально посухостійка бобова культура. До того ж, останні роки ціна на товарний нут стимулює фермерів поступово вводити цю культуру на свої землі. Крім цього, турецький горох добре витримує погодні перепади – від тепла до холоду й навпаки. Витрати на засоби захисту нуту приблизно вдвічі нижчі, ніж для традиційного гороху. Через високу товарну вартість нут дає втричі більший прибуток з 1 га за горох або сою. Нут є корисним попередником, адже насичує ґрунт азотом. Строки висіву та збору цілком прийнятні, що не стрворює додаткового навантаження на техніку, підійде звичайна зернова сівалка або комбайн.

Збирання нуту
Для збирання нуту не потрібно спеціальної техніки

Навчені на власних помилках “першопроходці”, які почали займатися нутом раніше, були, певно, єдиним джерелом інформації про вирощування цієї культури для наступників. Зараз інформації про особливості вирощування, захист нуту набагато більше. На конференціях та в профільних виданнях рекомендації для тих, хто планує займатися цією культурою з’являються досить часто. Сорти, технології оновлюються та доповнюються, підлаштовуючись під вимоги країн-експортерів, тим самим даючи вітчизняним аграріям можливість розвиватися та отримувати більші прибутки. За даними статистики найбільш цінними на ринку є сорти “Йордан”, “Триумф” та “Розанна”.

Читайте також: ТОП-5 найбільш аграрних областей України

Юлия Топонар

Немає нічого мінливішого, ніж погода

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я