У Києві завершилася перша конференція, присвячена глибокій переробці сільськогосподарської продукції Agro Insightex 2017. У ході обговорення перспектив виведення на ринок нових продуктів глибокої переробки зернових експерти окремо розглянули явище аграрних розписок і його перспектив у реаліях вітчизняного АПК. Зокрема, спеціаліст з управління проектами Сергій Гунько поділився з присутніми тими можливостями, які відкривають для вітчизняних сільгоспвиробників аграрні розписки.

– Проект «Аграрні розписки в Україні» впроваджується IFC, членом Групи Світового банку, в партнерстві із Швейцарською Конфедерацією. Його метою є покращення доступу малих та середніх агровиробників до фінансових ресурсів, – насамперед зазначив фахівець і наголосив, що сьогодні аграрні розписки є досить гнучким і надійним інструментом на сільськогосподарському ринку України.

– Аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання позичальника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах.

Земля не є предметом застави за аграрною розпискою

За словами експерта, проект «Аграрні розписки в Україні» отримав партнерську підтримку як збоку органів державної влади (Міністерство аграрної політики та продовольства Україні, Міністерство юстиції України), так і приватного сектору (постачальники матеріально-технічних ресурсів, банки, зернотрейдери) та міжнародних організацій.

– Загалом існує два види аграрних розписок – товарна і фінансова, – коментує Сергій Гунько. – І сторони укладення такого документу можуть вибирати найбільш зручний для себе вид аграрної розписки. Предметом застави за аграрною розпискою є майбутня сільськогосподарська продукція, яка водночас не може перебувати у інших заставах на день видачі розписки (окрім ніж у заставі за іншими аграрними розписками). На день збору предметом застави стає відповідна кількість зібраної сільськогосподарської продукції. Окремо слід наголосити: Земля не є предметом застави за аграрною розпискою!

– Як виконуються аграрні розписки?

Товарні аграрні розписки виконуються поставкою вказаної в аграрній розписці сільськогосподарської продукції від сільгоспвиробника до кредитора. А фінансові – перерахуванням сільгоспвиробником грошових коштів на вказаний кредитором банківський рахунок. Кредитор зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дня виконання розписки зробити на ній напис «Виконано», скріпити його підписом та печаткою і повернути документ сільгоспвиробнику. Слід пам’ятати: виконана аграрна розписка передається особисто кредитором сільгоспвиробнику, або направляється на адресу агровиробника цінним листом.

Виконання аграрної розписки частинами

– Закон про АР передбачає можливість та порядок часткового виконання зобов’язань за АР.

– У разі часткового виконання зобов’язань за АР на ній робиться напис про виконану частину зобов’язань та розмір зобов’язання, що залишається. Такий напис скріплюється підписом та печатками (за наявності) боржника та кредитора.

– Відсутність на оригіналі АР відміток про повне або часткове виконання є достатнім підтвердження безспірності вимог кредитора за АР.

Аграрні розписки несуть ряд переваг як для кредиторів, так і для сільгоспвиробників. Приміром, для кредиторів АР це:

– Безумовне зобов’язання поставки.

– Контрактація продукції, гнучкість встановлення ціни.

– Право моніторингу вирощування сільгоспкультур за Законом. Технологія вирощування та контроль за її дотриманням.

– Основним предметом застави за АР є майбутня сільгосппродукція.

– Захист від ризиків коливань національної валюти.

– Наявність єдиного відкритого реєстру АР.

– Право передачі аграрної розписки.

– Спеціальна процедура примусового виконання. Здійснюється в межах виконавчого провадження, позасудова.

А для агровиробника це:

– Контрактування виробництва – планування збуту продукції та вчасне отримання фінансування.

– Можливість збільшення обсягу заставного майна (майбутній врожай).

– Спрощений доступ до фінансових та матеріально-товарних ресурсів (в тому числі насіння, ЗЗР, техніки, ПММ тощо).

– Можливість управління валютними та ціновими ризиками.

– Формування позитивної кредитної історії в єдиному реєстрі аграрних розписок.

– На сьогодні аграрні розписки реалізуються у 8 областях України, а це понад 160 документів, з яких виконано вже 73 розписки, – 65 товарних і 95 фінансових. Залучено вже понад 1,1 млрд гривень, – відзначає експерт і констатує, що аграрні розписки – дійсно зручний та простий інструмент залучення фінансування, який реально допомагає аграріям отримати доступ до фінансових та матеріально-технічних ресурсів під заставу майбутньої сільськогосподарської продукції, – уточнив Сергій Гунько.

Читайте также: Эксперт ЕБРР: Будущее АПК ‒ за кооперацией

 

Специалист по развитию брендов, менеджменту, организации аграрных мероприятий, маркетингу. Спикер.

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я