У держбюдеті-2018 року урядом Володимира Гройсмана на підтримку сільгоспвиробників закладено 6,3 млрд. грн, в тому числі 1 млрд. грн. був визначений як “фермерський мільярд”, однак результати виконання програми свідчать про її повний провал.

Про це заявив голова комітету Асоціації фермері та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Слободяник, передає AgroNews.

Фермери не отримали ні копійки

Згідно з презентованими Слободяником на прес-конференції даними з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, станом на 7 серпня 2018 року із загальної суми 6,326 млрд. грн. використано всього 436 млн. грн. 1 174 сільськогосподарськими підприємствами.

Проте за напрямком “Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств” з 1 млрд. грн. не використано жодної гривні.

Крім того, Слободяник презентував дані опитування, проведеного контакт-центром ContactCall серед 1020 членів АФЗУ, у 2018 році документи на отримання дотацій подали лише 13% членів асоціації. А 11% представників асоціації, з тих що подали документи, на сьогоднішній день вже отримали відмову. У той же час 58% опитаних представників АФЗУ не подавали документи в 2018 році на отримання дотацій. Із них – 43% не вірять у державну підтримку фермерів.

Повний провал

Слободяник вважає, що такі показники свідчать про повний провал підтримки фермерів. «Програма підтримки фермерів повністю провалена, і у такому випадку відповідальне керівництво профільного міністерства повинно подавати у відставку», – зазначив він.

Він уточнив, що “на папері” програма фінансової підтримки розвитку фермерських господарств (1 млрд грн) передбачає наступні напрямки: часткова компенсація вартості закупленого у суб’єктів насінництва насіння вітчизняної селекції – 240 млн. грн., часткова компенсація витрат пов’язаних з отриманням соціально-спрямованими дорадчими послугами – 5 млн. грн., фінансова підтримка обслуговуючих кооперативів – 155 млн. грн., здешевлення кредитів – 500 млн. грн.

Також спецфонд Державного бюджету України передбачає на 2018 рік надання поворотної фінансової допомоги, (безвідсоткові кредити), Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на суму 43,1 млн. грн.

У той же час, підкреслив Слободяник, фактично з цих грошей теж не використано ні копійки. Більше того, сьогодні здійснюються спроби ліквідувати фонд замість того, щоб його наповнити фінансами.

Мовою цифр

Головні результати соціологічного опитування членів АФЗУ свідчать про таке:

1) 13% опитаних представників АФЗУ подали документацію на отримання дотацій за урядовими програмами держпідтримки. При цьому, 11% представників асоціації, що подали документи, на сьогоднішній день – отримали відмову;
2) 58 % опитаних представників АФЗУ не подавали документи в 2018 році на отримання дотацій. Із них – 43% не вірять у державну підтримку фермерів, 6% – користуються банківськими кредитами;
3) 29% опитаних представників АФЗУ відмовились відповідати на поставлені запитання.

Дослідження серед членів Асоціації фермерів та приватних землевласників України було проведено з 18 по 20 липня 2018 року. Дослідження було виконано контакт-центром ContactCall методом опитування. Загалом в опитувані прийняли участь 1 020 осіб з 24 областей України (крім АР Крим). У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українським урядом

Як змінити ситуацію

Слободяник вважає, що державна підтримка аграрного сектору в Україні має реалізовуватись таким чином, щоб аграрій – чи це одноосібник, чи це фермер, чи сільгосппідприємство, могли прийти до «єдиного вікна» сервісного типу на рівні району та області, а не бігати по колу з папірцями спочатку до працівників обласних сільгоспуправлінь, а потім чи до міністерства АПК, чи до банку.

За його словами, в Європі держпідтримкою займаються Платіжні агентства, які і мінімізують корупційні ризики і є зручними для фермерів. Тому не треба вигадувати велосипед, а просто застосовувати найкращі світові практики.

Представник АФЗУ переконаний, що закладаючи у державний бюджет підтримку фермерів на рівні 1 мільярд гривень, скоріш за все, Уряд переслідував лише одну ціль – «заспокоїти та відволікти фермерів».

«В цьому році за програмою підтримки тваринництва, швидше за все, отримувачами знову стануть олігархи, наближені як до президента, так і до прем’єр-міністра. А фермери в кращому випадку скористаються програмою на 10 відсотків», – вважає Слободяник.

Александра Ильченко

Ніщо так не прикрашає наш агросектор, як блондинки 🙂

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я