Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль дав коментар виданню «Факты» щодо вартості посівної 2018 року.

– Весняно-польовий комплекс робіт-2018 «обіцяє» бути досить складним через різні чинники. Насамперед, ми констатуємо факт затяжної весни і прогноз різкого потепління, що вимагатиме від аграріїв дуже злагодженої і швидкої роботи з підготовки ґрунту та посіву багатьох сільськогосподарських культур одночасно, зокрема пізніх.

Це ускладнює хід робіт і може позначитися на якості та своєчасності виконання технологічних процесів. У таких ситуаціях аграріям вже доводилося працювати і, як правило, із завданнями впорались.

Але погода – не єдиний фактор, який визначатиме результативність і ефективність весняної кампанії. Ми б хотіли акцентувати увагу на двох аспектах: вартість комплексу весняно-польових робіт і деяка законодавча невизначеність, яка може вплинути на структуру посівних площ ярих та технічних культур і загальні витрати.

Говорячи про законодавчі нововведення, маємо на увазі скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур, зокрема соєвих бобів. Якщо найближчим часом аграріям не вдасться відстояти скасування прийнятих парламентом змін у Податковому Кодексі України, тоді багатьом висівати сою стає економічно не вигідно, оскільки рентабельність виробництва з одного гектара посіву цих культур зменшується на 16-17%. Фермери та аграрні підприємства замінюватимуть ці культури на інші. Нагадаємо, що як соя, так і ріпак є кращими і хорошими попередниками для цілого ряду культур у сівозміні. Чого не скажеш про соняшник або кукурудзу.

Читайте також: Посівна кампанія в Україні цьогоріч подорожчає майже на чверть

Кілька слів про «ціну питання». Інтегруючи різні оцінки аграріїв-експертів, профільного міністерства та наші власні, можемо говорити про загальну суму витрат на весняні польові роботи близько 125 – 129 млрд грн. Якщо допустити, що ця сума буде фактично витрачена, ми зможемо констатувати подорожчання весняної кампанії на 21 – 25 млрд грн у порівнянні з минулим роком, вартість якої склала близько 103 – 105 млрд грн. Таким чином, йдеться про подорожчання фінансування технології на 23 – 25%. Традиційно ми повинні говорити і про існуючий дефіцит коштів. Як правило, він становив близько 10%. У цьому році аграрії його оцінюють трохи вище – близько 13-15% від запланованої вартості робіт. За деякими оцінками, дефіцит може скласти і вище названого рівня. Скажімо, по мінеральних добривах у натуральному вимірі (у діючій речовині) забезпеченість складає на сьогоднішній день близько 85% по підприємствах, розповсюдженим рівномірно по всій території України. Головними драйверами сукупного подорожчання стануть ціни на мінеральні добрива – зростання цін на понад 30%, засоби захисту рослин – близько 15%, паливно-мастильні матеріали – 27 – 30% і насіння – 18%. Серед інших чинників варто відзначити незначне, але все ж зростання мінімальної заробітної плати з першого січня 2018 року (3723 грн), збільшення орендної плати за землю, а також темпи інфляції споживчих цін і коливання обмінного курсу гривні.

Прогнозувати можливе подорожчання врожаю-2018 року досить складно, оскільки аграрії віддадуть перевагу в посівах «біржовим» культурам (кукурудза, соняшник, ячмінь, соя). А це говорить про те, що ціни формуватимуться на світових ринках залежно від глобальних трендів кон’юнктури. Деякі ярі культури менш орієнтовані на зовнішні ринки – гречка, горох, просо тощо. Ціни на них формуватимуться, виходячи з внутрішньої кон’юнктури і виробничих витрат. Переважним фактором все таки буде попит і пропозиція на продукцію.

За матеріалами УАК

 

UA GROUP

Ми – журналісти, які працюють на аграріїв, а не навпаки.

Долучайтесь до нашої дружної команди, до колективу думаючих людей.

Приєднуйтесь до UA Group Media!

Відповісти

Введіть свій коментар!
Вкажіть, будь ласка, своє їм'я